• Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

2020-2021 Officers

Chapter President

Charelle Hassell-Gilbert

First Vice President

Alicia Leonard-Stacker  

 

Second Vice President

Tracey-Ann Barclay

 

Corresponding Secretary

Tanisha Teal

 

Recording Secretary

Janice Foss

 

Treasurer

Raveen Seaton

Assistant Treasurer

Elnita Jones

 

Financial Secretary

Lorna Atmore

Assistant Financial Secretary

Carlene Jean-Zephyrin

 

 

 

 

Journalist

Tariqua Morrison, Esq.

Chaplain

Rev. Dr. Keisha J. Agard

 

Sergeant-at-Arms

Carlene Bryan

Custodian

Renee Taylor

 

Historian

Shaunna Marie Stevens

 

Parliamentarian

Denise Johnson-White

 

Internal Audit

Stephanie Aladanoye

 

Nominating Chair

Latoya Jeffers, Esq. 

Immediate Past President

Dr. Marie-Carmel Durandisse-Pressley

Committees

Awards Taskforce, Michelle Alladin and Kenya Townsend

 

African American History, Elizabeth Anderson and Darcel P. Chapman

 

Arts & Letters, Cleopatra Riley-Phillip and Charlene Thornhill 

 

Budget & Finance, Raveen Seaton

 

Collegiate Transition Taskforce, Anieka Clayton and Chantel Johnson

 

Delta Academy, Shantel Gamble and Joyelle Rance-Fisher

 

Delta GemsTimiyaka Noel and Oluwabukola Oyalabu

 

Economic Development, Beryl S. Jeffers

 

Education, Aneesha Jacko-Duhaney 

 

EMBODI, Sharlene Monroe and Nicolle Session

 

Emergency Response Team, Juanita Wing-Allen and Regina Seabrooks

 

Fundraising, Tracey Cole-Brown, Constance Brown, and Cynthia Gresham

 

Heritage & Archives, Shaunna Marie Stevens

 

Health Task Force, Michelle Soanes and Angela Williams

 

Housing and Properties, Gail Mitchell

 

Information & Communications, Joanne Madhere, Jennifer Britton and Denise Nicole Henderson 

 

International Awareness and Involvement, Myrna Phillips-Gibson and Vikkie Wilkinson

Leadership Academy, Nyoka Waldron, Esq. and Dr. Marie-Carmel Durandisse-Pressley

 

May Week, Kishshana Palmer

 

Membership, Tracey-Ann Barclay

 

Newsletter, Tariqua Morrison, Esq.

 

Nominating, Latoya Jeffers, Esq.

 

Panhellenic, Ayanna Murphy and Daphne Armstead

 

Program Planning and Development, Moira Jack and Sharmayne Jenkins

 

Project Cherish, Tina Donadelle-Edwards

 

Protocol and Traditions, Dr. Yvonnecris Veal, Gayle Walthall and Lashun Rogers

 

Risk Management, Chrishelle Thorpe, Nicole Andrade, Esq. and Tariqua Morrison, Esq.

 

Rituals and Ceremonies, Marlene Mitchell-Smith and Dorette Lesesne

 

Rules of Order/Policies and Procedures, Denise Johnson-White

 

Scholarship, Alicia Leonard-Stacker

 

Social Action, Roslin V. Spigner and Armenta Weekes

 

Step Team, Dr. Candace Barriteau-Phaire and Jamila Taylor

 

TeenLift/College Tour, Jacqueline Battle-Jackson and Tanya Edwards

 

70th AnniversaryJoanne Nabors and Kisha Clinton

Global Excellence Through Service and Fortitude

The Queens Alumnae chapter was awarded DigiDiva status at the 51st Eastern Region Convention

© 2021 by The Queens Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc. This website is the sole property and responsibility of the Queens Alumnae Chapter (QuAC) of Delta Sigma Theta Sorority, Inc.